Pre-Fabrykat KARR Miasto Karpacz Miasto Kowary
Search Menu

O Biegu

Ten, kto „połknął bakcyla” biegania albo uprawiania każdego innego sportu, wie ile daje to radości, satysfakcji, kształtuje charakter człowieka, a przede wszystkim jak ważne jest dla jego zdrowia.

Okazuje się, że uprawianie sportu nie tylko przyczynia się do utrzymania ciała i umysłu w doskonałej kondycji, ale wymusza profilaktyczne badania, poprzez które można zapobiec rozwojom na wczesnym etapie wielu chorobom lub nawet uratować własne życie.

Jednym z pomysłodawców biegu jest Jakub Nakielski, sportowiec, biegacz, instruktor narciarstwa, Prezes Fundacji KARPACZ SPORT:

„Skąd się wzięła idea? No właśnie… jak to ubrać w słowa.

W szczycie formy biegowej zwracałem uwagę tylko na aspekty fizjologiczne mojego ciała, które były na bardzo dobrym poziomie. Ciężko pracowałem nad forma fizyczną i nie byłem kompletnie świadomy, że mogę mieć kłopoty z sercem. Aż pewnego dnia moja partnerka przytuliła się do mnie wieczorem i po położeniu głowy na mojej piersi mówi, że mój rytm serca jest niepokojące.

Na pewno dramatyzuje – pomyślałem. Dalej więc trenowałem, ale po miesiącu jej nalegań poszedłem dla świętego spokoju na badania.

Najpierw badanie EKG, które jest niedokładne, ale już wykazuje nieprawidłowości. Następnie echo serca, hormony,  a na koniec założenie holtera na 24h, po których okazuje się, że mam zaburzenie rytmu, migotanie przedsionków i częstoskurcze serca. Gdybym dalej je eksploatował, to istnieje duża szansa, że mogłoby się zatrzymać…

Stąd pomysł na bieg, bo nawet najlepiej wysportowane osoby mogą mieć problemy zdrowotne będąc tego całkowicie nieświadomym.”

Ideą biegu jest zwrócenie uwagi na to, jak ważną sprawą jest profilaktyka układu krążenia i badanie serca, które odpowiada za sprawność nie tylko aktywnego człowieka. Podczas tych ważnych badań, nie tylko dla ludzi aktywnych rozpoczynających swoją przygodę ze sportem, można wykryć różne nieprawidłowości w organizmie. Brak tej wiedzy, w przypadku chorób lub wad serca albo problemów z wydolnością, czy krążeniem, może prowadzić do zawałów a nawet utraty życia.

Poprzez silne zaangażowanie w ideę BIEGU DLA SERCA Fundacja SLOW CITY wraz z grupą KARPACZ SPORT podjęła działania, aby pomysł wprowadzić w życie i jednocześnie pokazać biegaczom te mniej znane, piękne ścieżki w Karkonoszach, zachęcając do jak najczęstszych odwiedzin tych okolic.

Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w Biegu!